ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Каква е излезноста на референдумот во Пелагонија?

855

До 18 и 30 часот на денешниот референдум на гласање излегле 34,09 проценти од обработени околу 85 проценти од податоците, од запишаните гласачи во Избирачкиот список и своето право на глас го оствариле 519.435 гласачи.


Каква е излезноста во Пелагонија?

Во Општина Прилеп излезноста до 18 и 30 часот изнесува 35,33% од вкупно запишани гласачи 64.225; Во Битола излезноста изнесува 32,73%, од вкупно запишани 82.131 гласач, во Општина Кривогаштани од 4.740 гласачи своето право на глас го искористиле до 18 и 30 часот 25,54%%, додека во Крушево е најголема излезноста со 41,93% од запишаните 7.936 гласачи.
Во Општина Новаци своето право на глас го искористиле 29,37%, додека во Општина Могила во регионот излезноста е најниска со 21,19%. Во Општина Долнени од вкупно 11.586 гласачи своето право на глас го искористиле 40,07%.

Генералната оценка на ДИК е дека денот поминал добро и мирно, гласањето се одвивало во добра атмосфера со исклучок на одредени инциденти кои се појавиле во попладневните часови, кои по брзата реакција на надлежните, брзо биле санкционирани.
Општина Сарај е една од општините каде што излезноста на граѓаните на овој референдум е една од најголемите, односно 65,59 проценти од граѓаните запишани во Избирачкиот список излегле на гласање.
Од ДИК соопштија дека гласачките места во 19 часот биле затворени.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе