ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ликовната колонија Дрен започна, уметниците ќе творат од дома

407

Започна годинашното издание на ликовната колонија Дрен 2020, што ЦК „Марко Цепенков“ ја реализира со поддршка на Министерството за култура.
Заради пандемијата од корона вирусот уметниците – учесници на колонијата ќе творат во сопствените ателјеа. Практично со тоа на физичка дистанца ќе се реализира 12- та по ред колонија Дрен.
Платната и боите веќе се доставени до уметниците.
Делата што ќе бидат насликани ќе бидат претставени на изложба во ликовната галерија.

Годинашни учесници на колонијата:
1.Беди Ибрахим – Скопје
2.Мирко Вујисиќ – Скопје
3.Драган Најденовски – Битола
4.Тони Чатчески – Прилеп
5.Микица Трујкановиќ – Скопје
6.Марија Стојаноска Петковски – Скопје
7.Владимир Темков – Кавадарци
8.Мирјана Крстева Масети – Гевгелија
9.Марјан Стојаноски – Прилеп
10.Жани Гелевска – Скопје
11.Ангел Коруновски – Велес
12.Александра Димитрова – Кочани
13.Тамара Танкоска – САД

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе