ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Откриена црква и човечки скелети од 15 и16 век

620

Археолозите од прилепскиот Завод и Музеј Прилеп открија 13 гроба , чии поголем број се детск  при истражувањата на локалитетот „Селиште„ кај селото Беловодица.

При истражувањето се потврди хронолошката датација на егзистирање на црквата во 15 и 16 век.

Воедно, прилепските археолози констатираа дека таа претставувала гробишна црква на селото, кое на оваа локација се наоѓало пред нејзините жители да го напуштат, најверојатно заради тешката болест чума, по што го оформуваат денешното село Беловодица, на 2 км. кон југ.

Од некрополата истражени се вкупно 13 гробови. Поголемиот број од нив биле детски.

Истражувањето е дел од  годишната проектна програма на Завод и Музеј Прилеп , поддржана од Министерството за култура.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе