ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ова е Прилепското вештачко езеро

Бара ли е, езеро ли е???

3.324

Фотографијата за состојбата на најголемата вештачка прилепска хидроакумулација говори сама за себе, испратена до нашата редакција од излетници, кои денешниот неработен ден го искористиле за мала прошетка.

За моменталната состојба на прилепското вештачко езеро пресудете сами, бара ли е, езеро ли е?!
Инаку, ова се податоци преземени од најкористената интернет енциклопедија „Википедија“:

Прилепското Езеро е лоцирано во месноста Гладно Поле во непосредна близина на Прилеп. Езерото е изградено на Оревоечка Река во 1967 год. и од тогаш се користи за наводнување и како технолошка вода. Тоа зафаќа површина од 0,54 km². Долго е 1,4 km, а широко 400 до 600 m. Најголема длабочина му е 28 m.
Во езерото можат да се акумулираат 6.000.000 m3 вода.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе