ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ПОВТОРНО РОЗИ ЗА ТОШЕ НА ПАТОТ ДО НЕГОВОТО ВЕЧНО ПОЧИВАЛИШТЕ

Четиринаесет годишнина од смртта на Тоше Проески

1.815

Во сабота, (УТРЕ) на  16-ти октомври, во 12,оо  часот да излеземе сите и традиционално како и секоја година, со рози во рацете, да ги пречекаме маратонците, кои секоја година неуморно трчаат во чест на нашиот ангел Тоше „ – повикаа учениците од СОУ Наум Наумоски – Борче,  кои веќе четири години  се организатори на пречекот на маратонците со рози  и НАПИШАА  со големи емоции  „четиринаесет годишнината од смртта на нашиот Тоше –  една роза, безброј полни срца!  Дојдете и оживејте го духот на нашиот ангел.„

 

И, оваа година почитувачите на Тоше Проески, на 16-ти октомври ќе ги пречекаат маратонците во неговото родно Крушево. Учесниците во ултрамаратонот во чест на Тоше Проески, од Нова Градишка до Крушево ќе пристигнат околу 12,оо  часот и ќе бидат пречекани со рози на патот.

Организаторот, СОУ „Наум Наумовски Борче“ со поддршка на Општина Крушево и Локалениот младински совет – Крушево, заедно со други институции, угостители, компании и граѓани, набавија рози за достоинствен пречек на спортистите. Розите, ќе бидат оставани на патот каде што ќе поминуваат маратонците, од влезот на градот се до вечното почивалиште на Тоше.

 

 

Ова е четврта година по ред,  да на ваков начин се пречекуваат маратонците, а според организаторите целта е заеднички, граѓаните и институциите да придонесат споменот за Тоше да продолжи да живее.

Инаку, ултрамаратонот се одржува по четрнаести  пат. Започна неколку години по смртта на Тоше, македонската и балканска музичка легенда, кој на 16-ти октомври 2007 година, во сообраќајна несреќа загина на автопатот близу Нова Градишка, Хрватска

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе