ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Претставата „Клетници“ од Струмица донесе награди

616

Заврши 26 –ти Фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица.Театарот„Војдан Чернодрински„ се врати со награди со претставата „Клетници“ во режија на Мартин Кочовски.

Меѓународната театарска асоцијација НЕТА ги додели следните награди за прилепската претставата: Награда за најдобра сценографија, дизајн на светло и костимографија на Јулијана Војкова Најман и Награда за најдобра музика на групата Фолтин

Претставата Клетници  предизвика голем интерес, а публиката настапот на прилепскиот театарки ансамблот го награди со аплауз.

Инак,престижната наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков“ ја доби Благоја Чоревски за улогата на Вилфред Бонд во преставата „Квартет“ од Роналд Харвуд во продукција на МНТ и Контрапункт.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе