ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Проверете дали утре медицинските екипи ќе бидат во вашето село за вакцинација

794

Тереснката вакцинација започна,но и вакцинацијата без закажан термин. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани биле вкупно 428.081 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.413 граѓани, а вкупно се вакцинирале 9.335 граѓани. Досега во државата се аплицирани 676.620 дози вакцини, а ревакцинирани се 248.539 граѓани, соопштуваат од Министерството за здравство.

Во соопштението се наведува дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Граѓаните од Прилеп и околините села , што треба да се ревакцинираат, тоа треба да го сторат во спортските сала на СОУ Ѓорче Петров-Прилеп. Лицата кои сакаат да се вакцинираат можат тоа да го направат без закажан термин во пункт за вакцинација од .

Паралелно со ова, се одвива и теренска вакцинација, односно медицински тимови одат во руралните средини и ги вакцинираат жителите. Медицинските тимови започнаа да делуваат од вчера, 12 јули,денеска 13,јули , а утре ќе бидат во следните населени места: Волково, Прилепец, Селце,Плетвар,Оревоец ,Крстец ,Лениште ,Присад Дрен,Смолани,Беловодица,Кривогаштани во Слваеј ,Врбјани ,Црнилиште,Гостиражни… – проверете дали медицинските теренски екипи ќе бидат во вашето населено место

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе