ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

Друго

25-ти Мај : Денес сеќавање а некогаш празник за многу генерации (ВИДЕО +ФОТО )

Денот на младоста беше празник со кој се славеше роденденот на југословенскиот претседател Јосип Броз Тито. Генерации пионери, студенти, војници ја носеа штафетата на младоста илјадници километри од Триглав до Гевгелија, за да му ја

Поради пандемијата световите за танцот застанаа – Денеска се одбележува МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА…

Денеска се одбележува МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТАНЦОТ – 29 АПРИЛ. НУЦК „Марко Цепенков“ со пренесување на македонската порака за Меѓународниот ден на танцот од авторката Билјана Тануровска Ќулавковски исо видео од танц студиото Зодијак, денеска

Крушево му оддаде почит на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република

На денешен ден 1905 година кај с. Рајчани ,кочанско , во заседа загинува Никола Карев, учител, социјалист и национален деец, прв претседател на Крушевската Република, роден крушевчанец. Во негова чест, делегации на општина Крушево

Дарко Цуцулоски е новиот командир на ПС Прилеп

Со решение издадено на 21.04.2021 година од страна на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за в.д командир на ПС од Општа надлежност-Прилеп е назначен Дарко Цуцулоски, ги информира претставникот на Полициската станица од Општа

Починаа пет лица и 27 се нови случаи од Ковид 19

Во последните 24 часа регистрирани се 27 нови случаи на КОВИД-19 во Прилеп, 19 пациентите се регистраани како оздравени, а 5 пациенти починале ( 59г, 68г, 75г, 78г и 87г) Во Прилеп моменто активни се 892 лица ,а од почетокот на

ИН МЕМОРИАМ : Почина голманската легенда на Победа Гоце Груевски – Чолакот

Утрово на 46-годишна возраст во Мелбурн почина Гоце Груевски- Чолакот. Груевски беше дете на ФК Победа и нејзин капитен во сезоните кога прилепскиот клуб почна да ги бележи своите најголеми клупски успеси кои му овозможија и излез на

„Фатени„ 11 возачи без дозвола, а 129 возачи ја пречекориле дозволената брзина

На (13.04.2021) на подрачјето на СВР Битола биле извршени контроли во сообраќајот, при што биле откриени и санкционирани 129 возачи кои ја пречекориле дозволената брзина, 11 возачи кои не поседувале возачкадозвола, две возила со истечена

Кои улици в петок се без струја?!

Ве петок, 6 август, од 6,30 до 12,оо часот, без електрична енергија ќе останат дел од ул. А. Македонски кај ресторан Ла Каса Градне, Здружение на возачи, Ветеринарна амбуланта, Перална за коли, - информираат од Регионалниот центар за

Денес се празнува Свето Благовештение Благоец – благ ден не само за луѓето туку и за птиците и…

Православните христијани денеска бележат уште еден голем прзник, Св.Благовештение-Благоец, кој се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април. Меѓу народот повеќе е познат како Благовец, Благоец и се смета за тежок празник и

„Замина„ Тозовац- пејачот ја загуби битката со коронавирусот

Легендарниот фолк-пејач Предраг Живковиќ Тозовац почина од последици на коронавирусот на 86-годишна возраст. На 5 март Тозовац бил примен во клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“ во Белград со потврден коронавирус и пневмонија.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе