ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Танец ги раздели, па ги сплоти Македонците во Австралија

1.196

По повод 70 години од постоењето Националната институција на народни песни и игри Танец, гостува во Австралија, со турнеја во три градови Мелбурн, Канбера и Сиднеј. Уште со најавата за концертите, Македонците во Австралија се поделија околу тоа дали треба да се бојкотира овој ансамбл – душата на македонскиот фолклор.

https://www.facebook.com/bendjoacademy/videos/449203725599565/

Каменот на сопнување беше додавката во името на оваа национална иституција, поврзано со Преспанскиот договор, што пред се, предизвика политички толкувања и импликации кај нашинците во Австралија. Но, првиот концерт кој што се одржа во престижната концертна сала Рецитал Центар во Мелбурн покажа дека нема дилеми околу тоа што претставува Танец и колку може политиката да ги одвлече желбата и интересот за еден од највредните симболи на Македонија – фолклорот, песната, традицијата, културата и се она што претставува Танец за Македонците во татковината и во светот.

https://www.facebook.com/bendjoacademy/videos/408571516689915/

Салата Рецитал Центар во Мелбурн беше исполнета до последно место, а публиката со воодушевување како и секогаш ги проследи македонските ора и песни од најдобрите амбасадори – Националната институција на народни песни и игри Танец. Концертот беше под водство на маестро Милан Завков, а настапуваше и Сузана Спасовска.

https://www.facebook.com/lidija.neskovski/videos/3853064454719379/

Според најавите ,,Танец” го очекуваат уште два концерти во Австралија. На 22-ри ноември во Канбера и на 24-ти ноември во Сиднеј.
фото галерија:

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе