ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Никоја партија во Прилеп не се огласи за победник, а веб – страната на ДИК сеуште не функционална

818

Во Прилеп ниту една партија не одржа прес конференција и не ги објави пратеничките резултати ,ниту пак, како што е  вообичаено, не изелзе да се пофали дека е победник на предвремените параментарни избори. Прилепските локални новинари денеска не добија информација .

И, делот од порталот  на ДИК „Избори 2020“ и “Резултати“ денеска повторно е не функционален. Не можат да се видат резултатите од изборите, ниту вообичаените табели, ниту пак колку пратеници која партија има. ДИК сеуште ги нема резултатит од изборите ,  а официјалниот сајд на ДИК не работи од ова утро. На rezultati.sec.mk јавува грешка со серверот на веб сајтот. Според она што можеше да се види пред да падне сајтот синоќа, компанијата „Дуна“ е потпишана дека го одржува сајтот.

И, синоќа Игор Трајковски од Time.mk на неговиот профил на социјалната мрежа „Твитер“ објави дека агрегаторот е под “DDOS” напад.

Ианку, Според неофицијалните резултати на Државната изборна комисија (ДИК), на предвремените парламентарни избори одржани вчера, 46 пратенички мандати има освоено коалицијата „Можеме“ на СДСМ и Беса, по која следува опозициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ која освои 44 места во Парламентот. Потоа ДУИ имаат 15 пратеници, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12 пратеници, Левица два пратеника и ДПА еден пратеник во новиот собраниски состав.

 

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе