ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во родното Крушево одбележан 38-от роденден на Тоше

684

Општина Крушево заедно со спомен куќата „Тодор Проески“, меѓународната фондација Тоше Проески, СОУ „Наум Наумовски Борче“, ООУ „Никола Карев“ денес го одбележа 38-от роденден на Тоше со настап на Елена Ристеска и полагање свежо цвеќе на вечното почивалиште.Покрај Елена Ристеска настапија и младите таленти Сотираки Чакалар и Марија Котеска, учениците од СОУ „Наум Наумовски Борче“ рецитираа стихови од песни на Тоше, а беа доделени дипломи за најдобрите литературна и ликовна творба.

На настанот се обрати и директорката на спомен куќа „Тодор Проески“ Елена Мирчевска која порача дека заедно со вработените во спомен куќата работат на промоција и популаризација на овој објект со името на Тоше,како и градоначалникот на Кришево Томе Христоски,кој истакна  „Тоше е наше богатство и мора да го чуваме“

И покрај снежнeгот кој во Крушево го има во изобилие , многу фанови го посетија вечното почивалиште на еден од најголемите музички ѕвезди на Балканот, Тоше Проески. И, членките од Унијата на жени при ОК на ВМРО ДПМНЕ – Прилеп положија свежо цвеќе, однесоа торта, се поклонија на гробот од Тоше и ја посетија спомен куќата „Тодор Проески“ .

Тие  порачаа дека секој човек треба да ги следи стапките на Тоше-  „хуманоста да ни биде приоритет и основна алка за опстојување на човштвото“- порачаа тие.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе