ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Возовите тргнаа, штрајкот прекинат

603

Патничкиот и товарниот железнички сообраќај од попладнево во 14.30 часот е нормализиран.

Вчера во 16 часот, машиновозачите не се качија во локомотивите и ги оставија возовите на станиците, барајќи да им се исплати неисплатениот дел од јунската плата.

Откако, денес им беше исплатен остатокот за јуни, штрајкот беше прекинат, но синдикалните преставници велат дека пак ќе прекинат со работа, ако до 25август не ја добијат јулската плата.

Машинскиот персонал во ЖРСМ – Транспорт по денешната средба со менаџерскиот тим на претпријатието го прекина бојкотот на работата и е исплатен вториот дел од платата за јуни годинавa.

Бојкотот на машинскиот и помошниот персонал почна вчера во 16 часот со целосна блокада на патничкиот и товарниот сообраќаj.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе