ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Злато за учениците од Крушево на натпреварот по кулинарство

440

Златен медал  освоија  учениците од СОУ „Наум Наумовски Борче“ Крушево, Давид Трајкоски и Бојан Седлоски на меѓународниот натпревар за гастрономија во Хрватска. СОУ „Наум Наумовски Борче“ Крушево, пак, го освои второто место,  во конкуренција од 24 училишта од Европа.

 

 

На 14-от Меѓународен фестивал по гастрономија Супетар – Брач, Република Хрватска, кој се одржа од 9-ти до 14-ти април 2019 г.  учениците имаа можност да присуствуваат на мастер часови од реномирани европски шефови на кујни и воедно да се натпреваруваат во кулинарсите вештини и во  изготување на интересни,креативни јадења.

По овој успех тимот од СОУ „Наум Наумовски Борче“ ги прими  градоначалникот кои им честа за наградите,а тие упати голема благодарсност за безрезервната поддршка на Општината и  сите поддржувачи и покорвители кои им овозможија  да учествуваат на ова големо кулинарско натпреварување во Хрватска.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе