ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп во 21 век

986

Ако не ви е јасно  зашто ни СМРДИ градoт, зошто наликува на 19 век и зошто наместо да ја одржуваме јавнаа хигиена, САМИ си криеираме смрдеа – тоа е поради ваквиот однос на нашите сограѓани.

Снимката е направена од непосреден минувач , денеска ( 3 јуни 2024) и се наоѓа во близина на касарните. Оттаму често се жалаат граѓаните на ваква слика на ова место. Расфрлано ѓубре, различен отпад од теписи до алишта и дргу картонски кутии послни со ѓубре,  истуркани и искршени контејнери, се само доказ за нашата не култура, негрижа и несовесен однос кон животната средина. Не дека комуналеците го одржуваат градот беспрекорно чист, но факт е дека и ние придонесуваме кон негрижата и нехигиената, со нашиот несовесен однос кон фрлање отпад. Но , се чини дека едукацијата не помага и дека без спроведување на казнена политика ваквата слика во градот нема да се спречи… Ова, мора да признаеме е и значителна или потенцијална закани и за јавното здравје, а не само за животната средина!

Од ЈКП Комуналец велат дека ѓубрето низ градот се собира со редовна динамика, дека нема никаков застој од нивна страна, но дека  проблемот е поради несовесни граѓани кои фрлаат ѓубре и трупаат отпад, иако на ова место е назначено дека е СТРОГО забрането да се фрла отпад.

Ех , Прилеп.. ваки ли се живее во 21 век ?!

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе