Прилеп
сабота, 19 октомври, 2024
Пела Радио

РК Прилеп на домашен терен не успеа да ги освои бодовите од Тиквеш

Од самиот почеток Тиквеш имаше водство, и тоа во текот на целиот меч. Прилеп немаше сили да направи пресврт, ниту пак да им се приближи на гостите. Тиквеше во 8. коло од Суперлигата славеа на гостувањето кај Прилеп со 28-32.Томислав Квастек постигна шест гола за Прилеп,а кај гостите Димитар Коцев со шест гола беше предводникот на гостинската екипа.

Гостите одиграа подобро прво полувреме, па по триесет минути игра имаа предност од три гола 12-15. Во вториот дел успеаја да го исконтролираат мечот и да стигнат до конечмиот триумф , 28-32.

Прилепчани по петти пат заминуваат како поразени. Моментно Прилеп е на осмата позција на табелата од Супер лигата.

Би можело да ве интересира

Победа стартува со мисијата „Враќање во Првата Лига„- подготовите ги започна на новиот стадион!