14.4 C
Прилеп
понеделник, 16 септември, 2024
Пела Радио

Момците „газат се’ пред себе“- Трета победа на футсал екипата на Радио Пела -Прилеп

Во третиот натпреварувачки ден за екипата на Радио Пела – Прилеп, која учествува на меморијалниот футсал турнир  „Љубомир Рајчевски Рајче“, во скопско Глуво, во еден неизвесен натпревар до последниот момент, бодовите заминаа кај екипата на  Радио Пела: РАДИО ПЕЛА – ГО-ДАМ ИНГ  –  4:3.

Стрелци на головите:  Тео Димитриовски два гола , Илчо Мојсоски и Дарко Путески со по еден постигнат гол.

Натпреварот беше до крајот неизвесен. Првото полувреме не беше поволно за екипата на Радио Пела, па резултатската предност беше на страната на ГО-ДАМ ИНГ (2:3) . Неизвесноста настана во второто полувреме, кога со добра игра и поконкретни во напаѓањето на голот на противникот, организираност во нападот и одбраната, настана резултатски пресврт,  за на крајот од натпреварот, екипата на Радио Пела да извојува победа, и со 7 бода ( со две победи и едена нерешена) да е веќе меѓу фаворит за учество  на полуфиналните средби на турнирот.

Сабота е слободен ден за фудбалерите, а следниот натпревар на екипата на Радио Пела е во вторник, против екипата на Буларт. Почетокот на натпреварот е во 23 часот.

Би можело да ве интересира

(Фото) ЧЕСТИТКИ! Трето место за фустал екипата на Радио Пела на меморијален турнир во мал фудбал „Љубомир Рајчевски Рајче“

Пела Редакција

Ракометниот клуб „Прилеп“ со поддршка од градоначалникот Јованоски и Општина Прилеп продолжуваат со натпревари