ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Еко акција по повод Денот на пролетта- прилепските палми ќе бидат заменети со зимзелени дрва

759

Денеска,  во 22.oo часот и 58 мин.календарски почнува пролетта. Во исто време на јужната полутопка на Земјата календарски започнува есента.

 

По повод денот на пролетта и  денот на екологијата, ЈКП Комуналец – Прилеп започна со акција за уредување на дрворедите, со пролеттно кастрење на дрвата, а утре и официјално Прилеп и официјално ќе го одбележи Денот на пролетта

„Утре акцијата, насловен „Еко акција“ започнува од 8,оо ч. Ќе се чисти Паркот на Могилата ,ќе се врши засадување и зазеленување на површините, ќе се чисти околината на Вештачкото езеро, патот и околината на Манстирот.„Св Димитрија„,во с.Селце, и секаде каде има депонии. Повик до сите правни и физички лица да се вклучат во еко акцијата за зазеленување на Прилеп„- повика директорот на ЈКП Комуналец – Прилеп, Ирена Станковска

Што се однесува до палмите,кои беа засадени во централниот парк, во текот на утрешниот ден ќе бидат исечени и ќе бидат заменети со зимзелени, декоративни дрва ,информираа од ЈКП „Комуналец„- Прилеп

Инаку, пролетта ќе трае до 21-ви јуни, кога календарски започнува летото.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе