ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(ФОТО) Џудистот Јован Најдоски е најуспешен натпреварувач во 2018 година

955

Џудо Клубот Сеишин-Прилеп на пригодна свеченост, на последниот тренинг од годината која изминува, им додели пофалници и дипломи на своите најуспешни членови кои постигнале резултати во 2018 год. Пофалници добија ветераните, Киро Здравески, Маке Спиркоски и Ацо Божиноски, во категоријата сениори , Христијан Ѓураков, кај јуниорите, Александра Најдоска и Марио Цинцароски, кај кадетите ,

Теодора Димеска и Јован Најдоски, кај пионерите, Леона Настоска и Андреј Трајковски, а во категоријата помлади пионери, благодарници им беа дадени на Теа Настоска и Никола Магдески. Наградени беа и  категоријата девојчиња , Анастасија Кузманоска и момчиња, Борис Џагадуроски,

За најуспешен натпреварувач во 2018 година е прогласен Јован Најдоски.

На овој настан, пред своите членови и присутните, клубот ги презентираше и своите резултати за 2018 г.  Во 2018 год. Џудо клубот Сеишин учествувал на 8 државни првенства и освоил 74 медали, на 10 меѓународни турнири, каде освоил 76 медали и на три Балкански првенства, како дел од репрезентацијата на Р.Македонија. Најзначаен успех за клубот е  2-то место на Христијан Ѓураков и 3-то на Александра Најдоска на Балкнското првенство за сениори/ки и второто место во екипна конкуренција на Балканскот првенство, каде учствуваа челеновите на Џудо Клубот Сеишин:Христијан Ѓураков, Марио Тошески, Кристијан Тошески, Бобан Глигуроски и Александра Најдоска.

Клубот во 2018 г. беше организатор и домаќин на две државни првенства, на еден мѓународено првенство и меѓународен џудо камп за пинонери. Џудо Клубот Сеишин-Прилеп учествуваше и на Меѓународната недела на спортот со свои активности, а одржа и уште два џудо кампови и семинари за стручни лица.

Но, со она што посебно се гордее Џудо Клубот Сеишин-Прилеп, е добиената Трето Ноемвриска награда, која ја доделува Општина Прилеп на здружениа и граѓани кои особено придонесле за афирмација и промоација на Прилеп, а Џудо Клубот Сеишин  ја доби за посебни заслуги од областа на спортот. Клубот оваа година одблежа и јубилеј 15 години од постоењето,како и 10 години од организирањето на турнирот „Прилеп град херој“,кој прерасна во препзнатлив турнир на Балканот.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе