ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Годинава прережување на леб во чест на куќната слава нема да се врши во домовите

1.521

Во пресрет на семејните слави, а поради пандемијата со Ковид – 19, Прилепското архиерејско намесништво им соопштува на верниците дека  прережување на лебот во чест на куќната слава нема да се врши во нивните домови, туку исклучиво во православните храмови во Прилеп . Ова одлука  Прилепското архиерејско намесништво ја донесе денеска, со цел  да нема ризици по здравјето на верниците и свештениците.

За таа цел на заслогот пред славата во сите храмови ќе има дежурни свештеници постојано од 07:00 до 17:00 часот, за да нема создавање на гужви во и пред храмовите.

Притоа во апелот се повикуваат верниците при поста на храмовите задолжително да носат маски, да ги дезинфицираат рацете на влезовите во храмовите и да држат растојание од најмалку 1.5 метар.

„Оваа одлука е тешка, познавајќи и признавајќи ја традицијата во град Прилеп за оваа тема, но тоа го налага моменталната здравствена ситуација. Доколку догодина влеземе во мирна здравствена состојба, традицијата на одење во домевите и прережување на лебот за куќната слава, со Божји благослов ќе си продолжи како и до сега“-се вели во сооштението на Прилепското архиерејско намесништво упатено  до вернците

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе