ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Градоначалникот Јовчески на терен со секторот за урбанизам – да се уредат пешачките зони

1.111

” Кога ќе ги нема овие слики низ прилепската пешача зона и старата прилепска чаршија?! – се прашуваат прилепечани.

 

Градоначалникот Јовчески излезе на терен заедно со вработените од Секторот за урбанизам и ја разгледа локацијата каде треба да се реализира проектот „Архитектонско и партерно уредување на јавна површина – пешачка патека, улица „Борка Талески“ со цел да се утврдат можностите околу санирање на оваа пешачка зона.

Со реконструктивно – градежни активности би била опфатена површина од 2700 м2 на потегот од местото каде е поставен споменикот на Пеце Атанасоки па се до основното училиште „Кочо Рацин“. Со партерното уредување на овој потег предвидено е да бидат поставени нови плочки, урбана опрема и осветлување на јавниот простор, пишува на општинскиот веб портал.

Реконструкцијата на улицата „Борка Талески“ во центарот на Прилеп беше едно од предизборните ветувања на градоначалникот Јовчески.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе