ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Хуматрна акција во православните храмови – Да ја поддржиме

531

По повод патрониот празник на  Прилеп,  Св. Николај Мирликијски Чудотворец , по 11 пат, во православните храмови во Прилеп се организира традиционална хуманитарна акци за социјално загрозените православни семејства.

По тој повод, веќе во православните храмови во Прилеп се поставни донаторски (црвени) кутии,   каде граѓаните, верниците во духот на дарувањето и грижата за другите луѓе, ,можат да донираат парични средства, во рамките на своите можност.

А,  утре,  за празникот на Св. Николај Чудотворец (19. 12 2019г.) од 08 ч.до 14 ч. ќе се продаваат и црковни свеќи , за таа намена , пред параклосот на Св Никола, во центарот на градот , и,  тие средствата ќе бидат донираат за таа цел .

Планирано е да бидат собрани средства за да се направени околу 100 пакети,  со  прехранбени производи и средства за лична хигиена кои ќе се донираат на оние правослани семејства кои имата најголема потреба за тоа, со единствена цел и тие да ја почустуваат Божиќната радост и достоинствено да ги одбележат Божикни празници.

Кутиите во црквите ќе бидат поставени до 30 декември.

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе