ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Мегленски: „Значаен бод !Победа сеуште е во игра за опстанок во елитното друштво“  

845

Без голови и без победник заврши пресметката помеѓу Победа и Вардар. Неатрактивен меч гледаа љубителите на фудбалот, а сериозните шанси кои ги понудија двата тима се броеја на една рака. Вкупно пет добри шанси имаше на целиот натпреварот во Охрид. Победа беше посериозна во обидите во првиот дел, а Вардар беше поактивен во второто полувреме, па ремито остана како  реален исход од натпреварот.  

Победа со ремито против Вардар ја прекина серијата порази и создава надеж да обезбеди бараж, а потоа и опстанок во елитното фудбалско друштво на Македонија.

       Тренерот на Победа, Тони Мегленски, за Радио Пела изјави:

Овој бод е значаен за Победа. На овој натпревар можеме

само да жалиме за 4/5 -те стопостотни испуштени шанси и за тоа што не постигнавме гол, бидјеќи бодовите навистина ни се потребни. Но, мене ме радува оптимизмот кај играчите и желбата до крај да се борат за да ја извојуваме битката за бараж и за опстанок во ПФМЛ. Не се откажуваме до последниот натпревар, бидјеќи во „игра“ имаме уште 33 бода за освојување.“-  истакна Мегленски

Инаку, бодот против Вардар не е нешто многу што  ѝ одговара на Победа, затоа што конкурентите во битката за опстанок, Силекс, Македонија ЃП и Беласица исто така освоија бод на своите натпревари, а  Победа сеуште остануваат заковани на дното во ПМФЛ и ги чека тешка борба за спас. Следниот натпревар Победа ја игра со  „Македонија Ѓорче Петров“.

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе