ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ова се протоколите за настава со физичко присуство, среќно ученици!

917

Училиштата се подготвени за новата учебна година која започнува утре, велат надлежните општински и централни власти, а ќе се одвива со физичко присуство и под утврдени здравствени протоколи. Министерството за здравство минатиот месец ги објави протоколите за одвивање на наставата во услови на пандемија, за заштита од Ковид 19. На следните линкови проверете ги протоколите за основците кој содржи 30 правила, додека протоколот за постапување во средните училишта вклучени се вкупно 28 мерки.

Протокол за основните училишта:

Протокол за средните училишта:

 Во општина Прилеп освен во Гимназијата Мирче Ацев, каде 2 месеци ќе има онлајн наста, сите останати основни и средни училишта започнуваат со настава со физичко присуство. Годинава, стартуваат во образовниот процес вкупно 668 првачиња во основните училишта во градот Прилеп и населените места. Додека пак вкупно во основните училишта настава ќе посетуваат  6.287 ученици. Во средните училишта во Прилеп се запишани  3.295. Како што информираше градоначалникот Илија Јованоски, се’ е подготвено за почеток на новата учебна 2021/2022 година.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе