ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Пчеларите да внимаваат – ќе се прска против комарци во Општина Долнени

455

Согласно  одлуката на Советот на Општина Долнени за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на Општина Долнени, ЈЗУ Центар за јавно здравје – Прилеп на 18-ти јули, понеделник, од 22,oo до 05,oo часот наутро, ќе започне со спроведување на  адултицидната теристичка (од земја) дезинсекција со цел уништување на комарците. Дезинсекцијата ќе се изведува со УЛВ – апаратура за ладно замаглување поставена н апикап возило со предходница на друго возило означено со ротационо светло.

Со дезинскцијата ќе бидат опфатени сите населени места во Општина Долнени

„ Со цел да се избетнат несакатнте последици од дезинсекцијата се предупредуваат пчеларите да преземат превентивни мерки за заштита на нивните пчелни семјства„ – информираат од Центарот за јавно здравје Прилеп.

Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар или дожд) дезинсекцијата ќе биде одложена за нареднот поволен ден.

Доколку граѓаните не се придржуваат на превентивните мерки ЦЈЗ Прилеп се оградува од секаква дговорнос од појава на несаескани поселдици„ – се вели во соопштението од ЦЈЗ – Прилеп

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе