ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп – празнување на 11 ти Октомври!

1.205

Венци свежо цвеќе на спомениците и спомен обележјата во градот-херој Прилеп, положи делегација на Владата предводена од вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, во рамките на чествувањата на државниот празник 11 Октомври – Денот на народното востание .

Владината делегација се поклони и положи венци свежо цвеќе на спомениците на народните херои Методија Андонов-Ченто, Кузман Јосифовски-Питу и на споменикот „Жена борец“, по што ја посети Алејата на народните херои за да им оддаде почит на жртвите во народно-ослободителната војна од Прилеп, град кој даде 650 жртви и се гордее со 15 народни херои и 154 носители на признанието „Партизанска споменица 1941“.

Венци свежо цвеќе на споменичните места од народно-ослободителната војна денеска положија и други делегации на државниот врв, на општествено-политичките организации, на Армијата, на борците, на дипломатскиот кор и на гостите од странство.

Државната програма за одбележување на 11 Октомври продолжи на „Могилата на непобедените“ каде делегацијата на Владата ја предводеше премиерот Зоран Заев кој заедно со другите делегации, гости и граѓаните од Прилеп и од државата.  Во рамките на празничната програма свои обраќања имаа претседателот, Стево Пендаровски, градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и претседателот на Општинскиот одбор на борците од Прилеп, Круме Соколоски.

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе