ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепчанката Даноска солидна на Зимските Младински Олимписки Игри ЛОЗАНА 2020

1.970

Во Лозана, Швајцарија се одржуваат третите Зимски младински Олимписки игри кои започнаа од 9 ти, а ќе завршат на 22. јануари. Македонија ја претставуваат петмина спортисти.
Денеска настапија двајца натпреварувачи. Младата скијачка прилепчанката Михаела Даноска во својот прв настап на игрите, на трката во Крос кантри – крос слободно го освои 74-то место (во конкуренција на 80 млади спортисти).

Додека пак, Андонаки Костоски во својот прв настап на игрите, на трката во Крос кантри – крос слободно го освои 84-то место (во конкуренција на 85 млади спортисти).
Претходно, македонскиот скијач Мирко Лазаревски претходно заврши на 40-то место во слалом.Тоа беше втора трка за скијачот, додека во дисциплината веле-слалом, заврши како 56-то пласиран.
Тренерскиот тим го сочинуваат Борче Јованоски и Антонио Ристевски, а предводник на експедицијата е новиот потпретседател на МОК и претседател на КФСМ, Перо Антиќ.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе