ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Промоција на книгата „Блаже Конески присутен и во македонската драматургија“ о

498
Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска беше промовирана книгата „Блаже Конески присутен и во македонската драматургија“ од драмскиот автор Зоран Пејковски.
На промоцијата на ова книжевно издание посветено на творештвото на Конески, кое е само неколку дена пред одбележувањето на 100 години од раѓањето на Блаже Конески покрај другите гости присуствуваа и градоначалникот на Општина Прилеп, Борче Јовчески, претседателот на Совет, Дејан Проданоски и претставници од Фондацијата „Небрегово“.

Книгата „  Блаже Конески присутен и во македонската драматургија“ од драмскиот автор Зоран Пејковски редовен академик на Руската федерација, драматург, публицист, писател, зборува за творештвото на Конески од агол кој не е  често користен, издание кое е значајно и според предметот на истражувања и според резултатите кои ги нуди,  вели  д-р Мишел Павловски.

 

 

Зоран Пејковски е автор на над 20 драмски дела, на над 20 поетски книги, еден роман, 3 публицистички книги,  4 научно истражувачки книжевни дела од областа на театрологијата и на над 20 трудови  од областа на научната мисла, на литературни критики и на рецензии за книжевни дела и театарски изведби.

Добитник е на повеќе домашни и странски награди,  а во 2018 година се стекнува со титулата  Европски писател на поезијата и уметноста што ја доделува  Номинациската комора за награди од Брисел при ЕУ.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе