ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Реновирано основното училиште во Канатларци со грант од Јапонска амбасада

427

ООУ „Кирил и Методиј“ во населено место Канатларци е целосно реновирано преку Јапонската програма за мали грантови (GGP). Со проектот се заменети старите и дотраени врати и прозорци со нови, направена е и реконструкција на дренажа како и бојадисана е училишната зграда.

Оваа инвестиција чини 57.365 илјади евра,а  јапонскиот амбасадорот Савада Хиронори кој денеска беше вопосета на училиштето, посочи дека е задоволен од тоа што придонел за  ја подобри животната средина за учење во ова основно училиште,  „која како објект ќе послужи не само за сегашните туку и за идните генерациии.„-нагласи тој.

Н.Е јапонскиот амбасадорот, Савада Хиронори оствари средба и со градоначалникот на Прилеп , Борче Јовчески  Борче Јовчески кој му се заблагодари на амбасадорот на Јапонија во Македонија  за денешната  средба и за донацијата на Јапонскиот народ ,а стана збор и за продолување на заедничкото пријателство и соработка

Ова е втор проект кој е реализиран во Општина Прилеп од страна на Јапонската амбасада.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе