ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„Слатки соништа“ на Пиловски ќе ја претставува Македонија на хрватскиот филмски фестивал

952

„Слатки соништа“ (Sweet dreams) на Зоран Пиловски е единствениот претставник од Македонија на Хрватскиот фестивал на едноминутен филм. Во официјалната програма ќе се претстават 60 филмови, меѓу кои и краткиот филм „Слатки соништа“ – единствениот претставник од Македонија кој што вкупно трае 59 секунди.
Зоран Пиловски е дел од тимот на Фан продукција од Прилеп кој и досега добиваше вредни награди на повеќе фестивали во земјава и манифестации од областа на видео монтажата, камера и фотографија, како што се Камера 300 во Битола, Фестивалот на непрофесионален филм во Велес и други. Ова е прво учество на Пиловски на фестивал во странство.
Инаку, Хрватскиот фестивал на едноминутен филм е реномирана манифестација во светски рамки кој што годинава ќе го има своето
26 то издание. Жири комисијата која ќе ги оценува селектираните кратки филмови е составена од реномирани режисери, сценографи од Ју просторите и Европа меѓу кои и македонскиот режисер Горан Тренчовски
Фестивалот ќе се одржува во Пожега од 24 до 27 мај годинава.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе