ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Сојузот на борци формира општинска организација во Крушево, ќе работиме на промоција и заштита на наследството

509

Во кабинетот на градоначалникот на општина Крушево денес се одржа работен состанок со Сојузот на борци од Народноослободителната војна (СБНОВ).

На состанокот се формираше општинска организација на СБНОВ во Крушево со цел да се продолжи работата на членовите на Сојузот од Крушево. Присутните избраа претседател на организацијата и претседателство.

Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски порача дека ја поддржува работата на СБНОВ затоа што таа го штити наследството од еден од најважните историски периоди за државата.

Драго ми е што ќе функционираме на локално ниво и заедно ќе работиме на заштита и промоција на сите споменици, историски настани и ликови поврзани со Народноослободителна борба. Во Крушево има музеј на НОБ и затоа во работата на Сојузот на локално ниво ќе се вклучат и останати засегнати институции.“, изјави градоначалникот Христоски.

На средбата присуствуваа и Никола Стојановски, претседател на Главниот одбор на СБНОВ, проф. д-р Елена Јованова-Грујовска, потпретседател на Главниот одбор на СБНОВ; Наум Бурески, претседател на Градската организација на СБНОВ.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе