ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ОТКРИЕН СПОМЕНИК НА ТОШЕ ВО НОВА ГРАДИШКА

942

Во Хрватска, во Нова Градишка на шеталиштето „Новоградишки куриозитети” , во близина на местото каде што загина легендарната македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески, откриен е споменик со неговиот лик, во негова чест.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Камената статуа на музичарот е дело на скулпторот Славко Буниќ, а идејата Тоше Проески  да добие споменик во Нова Градишка, била на Ѓуро Хорват,  директор на хрватската компанија „Техникс“, која соработувала со македонски претпријатија.

Тамошниот градоначалник Гргиќ, на официјалната страница објави дека трагедијата оставила непрекинлива поврзаност помеѓу Нова Градишка и Крушево.

На откривањето на споменикот присуствуваше и градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе