ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Викенд населбата Маркова чешма затрупана со купишта отпад, Комуналец продолжува со акциите

500

ЈКП Комуналец деновиве интензивно работи на расчистување на дваесетина диви депонии на потегот од магацините на Кожувчанка до Склештен мост во викенд населбата Маркова чешма, па се до магистралниот пат за Плетвар. Купишта најразновиден отпад се собира и транспортира во депонијата Алинци. Несовесни граѓани исфрлиле градежен шут, фотељи, јоги, јоргани, пластична покуќнина, најлони, отпадни материјали од градење …

Локацијата е загадена со секаков отпад, па дури и целокупна покуќнина се транспортира во доловите, за која што, велат од јавното претпријатие ќе биде потребно и дополнителна механизација и рачно чистење со оглед на непристапноста на теренот.

ЈКП Комуналец упатува апел до граѓаните отпадот да се одлага според прописите, потребно е граѓаните да се јавуват во ,, Комуналец’’, каде услугата за одлагање на непотребен габаритен отпад се извршува бесплатно на повик од граѓанин секој четврток.

Додека пак, за градежниот шут на располагање се трактор за кој се наплаќа 620 ден. и контејнер од 5 м3 за кој што се наплаќа 1360 денари. Поголеми количества на отпад се собираат со неделната редовна линија по домаќинствата, за што потребно е отпадот прописно да е спакуван во најлонски вреќи или кутии.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе