ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Викенд забрана за движење од 16,оо ч до 05,оо. Како ќе работат компаниите во втора смена?!

549

 

Стопанствениците бараат одлуките кои се носат во вонредни услови да се координираат со стопанството. Одуката  за забрана за движењето на сите граѓани за време на викенд (сабота и недела) од 16 часот до 05 часот , остава  отворено прашање за компаниите кои воведуваа втора и трета смена на работа. 

Кога во вонредни мерки се осмислуваат одлуки не може да се предвидат сите аспекти од нивната примена и често мора да се решаваат во од.  Затоа е важно да постои механизам на добра комуникација кој ќе овозможи валидно толкување од оној што е овластен да го даде“  поосчива  Зоран Јовановски, Главен советник на Управниот одбор на Стопанската комора на Македонија за економски прашања:

 

 

Како што објави техничкиот министер, Оливер Спасовски, на „Фејсбук“, за време на викенд (сабота и недела) се забранува движењето на сите граѓани од 16 до 5 часот.

Според одлуката, сите јавни установи и приватни компании што работат за време на викенд, треба да се прилагодат на новите ограничувања за движење и со работа да завршуваат најдоцна до 15 часот.Как

о што посочува Спасовски, оваа мерка ќе важи заедно со сите други претходно донесени забрани.

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе