ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Војниците од касарната „Мирче Ацев„ се вклучија во крводарителска акција

558

Војниците и старешините од касарната „Мирче Ацев„- Прилеп денска даруваа крв.  Крводарителската акција , во организација на  Институтот за трансфузиологија- Скопје, предизвика интерес кај припадниците од АРМ, без оглед што е време на пандемија.

„Армијата е тука која во своите редови има здрава и млада популација , која е хумана и несебично ја дарува .едма од најскапоцените течност,крвта, за да се спаси нечии живот „ – велат преставниците од АРМ од касарната „Мирче Ацев“.

 

При оваа крводарителска акција се собрани 50 крвни единици,за потребите на медицинските институции во Македонија

 

 

Акцијата беше проследена од директоротна Институтот за трансфузиологија- Скопје, Венко Стомнароски и командирот на гарнизонот во Прилеп, потполковник Ѓорги Василевски.

Целта е да се соберат повеќе крвни единици  за потребите на медицинските институции , зашто со пандемијата КОВИД 19 кровдарителските акции можат најуспешно да се реализираа,  во институции – велат надлежните

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе