ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Годишни архиви

2024

Осуммесечно бебе починало при транспорт од прилепската болница до Скопје

Осуммесечно бебе почина при транспорт со возило на Брза помош од Прилеп до Скопје. Тоа вчера било донесено во многу тешка состојба од страна на неговата мајка во болницата во Прилеп, по што било одлучено исто да биде испратено во  Скопје…

Бехтел и Енка не се откажува од експропријација на нивите во Беровци

Јавното претпријатие за државни патишта за потребите на Бехтел и Енка – изградба на автопатот Прилеп – Битола (коридор 10 д) не се откажува од намерата да изврши експропријација на плодното земјиште во приватна сопственост од жителите на…

Slow food со уште едно успешно пазарче во Прилеп

Во организација на Slow food Прилеп денеска, сабота, се одржа пазарче на платото на Градската саат кула во центарот на Прилеп, за прв пат во летен период. Дваесетина локални производители од Прилеп и од цела Македонија ги изложија своите…

Изгореа куќи во населбата Рид

Рано утрово, околу три часот по полноќ,  беа опожарени две куќи во населба„Рид“на ул. „Мариовска“.  Направена е огромна материјална штета, но за среќа, иако рано наутро кога семејствата спиеле,  нема човечки жртви. По пријава од сосед,…

ИН МЕМОРИАМ: Почина примариус Антоноски, еден од основоположниците на современата медицинска…

По кратко боледување почина примариус д-р Илија Антоноски, еден од основоположниците на современата медицинска биохемија во Македонија. Антоновски беше роден во 1942 година во Прилеп. Високото образование го имаше стекнато на Медицинскиот…

Летото и официјално пристигна – со температури до 40 степени

Првиот ден од летото, 21 јуни носи пеколни температури кои ќе потраат и наредниве денови. УХМР издаде метео предупредување - Македонија е во портокалова фаза: 21.06.2024 Денес ќе биде сончево и многу топло со натпросечни температури, а…

Задушница – молитва за упокоените, Духовден – роденден на Црквата

Задушница и Духовден се два големи христијански празници, кои се слават овој викенд. Празникот Духовден секогаш се слави 10 дена по Спасовден, а 50 дена по Велигден, а пред него православните христијани го одбележуваат празникот Задушница.…

Во тек е првото пријавување за упис во средните училишта (ВИДЕО + ФОТО)

Како и насекаде во земјава така и во Прилеп стартуваше првото пријавување за упис во средните училипта а ќе трае до 25 јуни.Деветтоодделенците ќе имаат можност да избираат каде да се запишат , односно кои струки и профили да ги одберат за…

Го тепал братот му, па потоа физички го нападнал и полицискиот службеник

Од полицискиот билтен следната информација: На 19.06.2024 во 20.20 часот на ул.„Васко Карангелески“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода Б.Д.(39) од Прилеп затоа што физички нападнал полициски службеник кој…

ОЈ ВАРДАРЕ МАКЕДОНСКИ ТИ ЈА КРАСИШ – И АНГЛИЈА

Пишува: Георги Гоце ДУРТАНОСКИ Најстариот македонски ресторан во континуитет надвор од границите на Македонија е ресторанот „Вардар„ на Петре и Лорета Стојановски од Англија кој денеска слави 45 годишен јубилеј. Нашите домаќини, Петре…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе