ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Годишни архиви

2020

Среќна Нова 2021

Ниту еден ден од годината не вплетува во нашите мисли толку многу желби за нови почетоци и успеси, за позитивни промени и благодет, за здравје и среќа, како 1 јануари. Почетокот на новата година нè поттикнува со отворено срце и најубави

Предновогодишно со Ирена Јакимовска: Предизвиците од КОВИД 19 создадоа повисоки вредности во…

Уште неколку часа не' делат од новата година, во која не' очекуваат нови предизвици и идеи. Но, како измина 2020 година за текстилната компанија Комфи Ангел -Прилеп? Со кои предизвици таа се соочи во оваа здравствена криза? Дали

За Дедо Мраз нема препреки – донесе радост и во прилепската болница

Има ли поголема радост од тоа Дедо Мраз да пристигне пред Нова Година на вистинското место – кај најмладите и онаму каде што треба да донесе насмевки, радост, среќа и подароци! Онака, како што е традиција од покривот преку оџакот или

Џудо клубот Сеишин со празнична завршница на специфичната спортска година

Џудо клубот Сеишин - Прилеп на симболичен начин ги заврши активностите за 2020 година. Имено, денес, согласно процедурите и протоколите за заштита од Ковид 19, клубот организираше мини прием за своите членови при што за секој член беа

Пуштен во употреба новиот мост во населбата Сточен пазар

Новиот мост во населбата Сточен пазар беше официјално ставен во функција денеска, во присуство на градоначалникот на општина Прилеп Илија Јованоски и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Новиот армирано-бетонски мост на

Донацијата од продажбата на крстови, распределена кај лицата за кои беше наменета

Донација од Австралија, во висина од околу 7000 АU$, која ја собраа млади жени, Македонки, предводени од фотографот и уметник, прилепчанката Билјана Миленкоска Јуруковски, преку продажба на околу 120 крстови со македонски

Силен земјотрес во Хрватска, половина Петриње разрушено, војската доаѓа да помогне

Силниот земјотрес што ја погоди Хрватска денес, предизвика страшна материјална штета во Петриња, мало место во близина на кое се наоѓаше епицентарот. Со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, се уриваа станови и згради, а

100 години од смртта на македонскиот преродбеник, Марко Цепенков

Денеска се 100 години од упокојувањето на македонскиот, прилепски, собирач на народни умотворби од непроценливо богатство, Марко Костов Цепенков , роден во Прилеп, на 7 ноември 1829 година - починал во Софија на 29 декмври 1920

Десет училишни проекти реализирани на иницијатива на невладината ЦГИ

Во проектот „Јакнење на малцинствата и специфичните групи за промовирање на партиципативната демократија на ниво на заедницата II фаза“, кој го реализира Центар за граѓанска иницијатива - Прилеп, а кој е поддржан од ifa/Zivik Федерална

Што содржи новиот број на списанието „Стремеж“?

Новиот број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“  2 деновиве излезе од печат. Во рубриката Поезија во вториот број на „Стремеж“ за 2020 година се објавени нови песни од Васил Тоциновски, Слободан Беличански, Марина

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе