CSS Template
Годишни архиви

2021

Риjека „бендиса„ две фудбалерки на прилепска Деспина

Даниела Велеска и Михаела Настовска, досегашните фудбалерки на прилепска Деспина се нови членки на хрватскиот клуб Ријека. Тие се приклучија на екипата која пред неполни два месеца избори пласман во Првата хрватска лига. Велеска е

Крушево бара да се сертифицира како здравствено безбедна туристичка дестинација од Ковид

Крушево ќе го посетат експерти од Европскиот совет за туризам и трговија кои ќе ја проценат состојбата со градот како туристичка дестинација за да ја сертифицираат како здравствено безбедна во европски рамки. Потребата од ова сертифицирање

Конечно и ул „Кеј ‘9 -ти Септември„ се реконструира

Во тек се работите на рехабилитација на ул „Кеј 9-ти Септември“ која една од најфреквентните сообраќајници во градот, но и санјмногу ударни дупки. Тука беше тешко да се вози, а да се избегнат ударните дупки. „На Кеј

Малолетно момче со ловечка пушка го застрелал малолетниот братучед

За можната опасноста од чување на огнено оружје во дом,особено кога има малолетни деца, говори полицскиот извештај од СВР Битола . Имено, вчера, 22.07.2021 во ПС Прилеп пријавено е дека во Јавна здравствена установа „Борка Талески“ во

ЛОИ започна – во кои денови ќе се натпреваруваат македонските спортисти?!

Започна (13,оо ч )церемонијата на свеченото отворање на Летните олимписки игри во Токио. Дејан Георгиевски е знаменосецот на Македонија, откако џудистката Арбреша Реџепи имаше контакт со лице заразено од КОВИД 19 и беше неизвесно

Нема монодрами и дуодрами, ниту претстави од независни продукции или ад хок груп на овогодишниот МТФ…

55 –то издание на МТФ ќе се одржи  на почетокот на месец октомври, одлучи Собранието на МТФ „Војдан Чернодрински“ на седницата одржана на 15 -ти јули. На Фестивалот со претстава по свој избор можат да учествуваат сите професионални театри,

Порази на Победа и Братство

Двата второлигаша од територијата на ОФС Прилеп, Победа и Братство од Житоше се поразени на вчерашните пријателските мечеви. Екипата на Победа загуби со 3:1 од Беса во Гостивар, додека Братство претрпе пораз од 4:0 со Воска во Охрид.

Мурали на значајни два лика ќе красат два ѕида во Прилеп

На ѕидот кај одделението за имотно- правни работи, уметнииците од Центар за современа ликовна уметност - Прилеп  започнуваат да го креираат првиот, од двата најавени мурали, кои ќе го красат Прилеп – мурал со ликот на романописецот, Стале

Дури, пет прилепски момчиња се дел од македонската кадетска репрезентација

Машката кадетска репрезентација на Македонија во Охрид ги продолжува подготовките за настапот на ЕХФ шампионатот што ќе се игра во Скопје. Во оваа селекција на селекторот Лазаров се наоѓаат 5 играчи од РК Прилеп: Хари Павлов ,

Во нива пронајдена граната од Втората Светска Војна

На 21.07.2021 во СВР Битола, О.Т. од с.Оревоец, прилепcко, пpиjaвил дека при вpшење на иcкоп во нива во селото пpoнашол гpaната. Од cтpaна на пиpoтexничap од Диpeкциjaта за заштита и cпacyвање apтилepиcката гpaната калибap 105мм, која