СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template
Годишни архиви

2021

Хрватите незадоволни од ликот на споменикот на Тоше Проески

Откривање на споменикот на Тоше Проески во Нова Градишка предизвика лавина од незадоволни коментари од хрватските граѓани, кои сметаат дека спомникот ни најмалку не го отсликува ликот на Тоше Проески:. „Ниту Македонците не би го препознале“…

ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА, ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКВА

Поради корона кризата и запазување на мерките и протоколите, пропишани од здравствените работници, од храмот Св.Благовештение упатуваа известување до вернците и оние чија слава е Петковден,  дека  и оваа година, ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА, ЌЕ СЕ…

Деспина декласирана и елиминирана од ЕХФ Купот

Ракометарките на ЖРК Деспина експресно го завршија своето европско деби во ЕХФ Европскиот куп, откако и вторпат загубија од Скара (38-15). Ракометарките на  Прилеп двомечот го одиграа на гостински паркет во Шведска, па со вкупни 75-25 беа…

ОТКРИЕН СПОМЕНИК НА ТОШЕ ВО НОВА ГРАДИШКА

Во Хрватска, во Нова Градишка на шеталиштето „Новоградишки куриозитети” , во близина на местото каде што загина легендарната македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески, откриен е споменик со неговиот лик, во негова чест. …

ДЕСПИНА НАИДЕ НА ПРЕСИЛЕН ПРОТИВНИК ВО ШВЕДСКА (37:10)

Како што и се очекуваше, екипата на прилепска Деспина, предводена од тренерот, Страшо Илиески, го загуби првиот меч од 2. коло на ЕХФ европскиот куп со големиот фаворит, Скара. Натпреварот во истоимениот шведски град, пред 308 гледачи,…

ПОБЕДА ПОБЕДУВА, А БРАТСТВО ОД ЖИТОШЕ ‘И ПОМОГНА ДА БИДЕ ПРВА (ВИДЕО)

ШАНСИТЕ И ГОЛОТ ЗА ПОБЕДА НА ДАРКО АНЃЕЛЕСКИ (ФУДБАЛ: Победа - Детонит 1:0) https://www.facebook.com/ShampionMK/videos/1041449573276671 Два важни меча се одиграа истовремено во Прилеп. На игралиштето кај Могилата домашното…

40 џудисти од трите прилепски клуба Сеишин, Санкаку и Прилеп на заедничко полагање

Во техничка организација на ЏК Сеишин се одржа полагање за ученички кју појаси. Инетерсна е тоа што, по две години пауза, поради Ковид состојбата , на полагањето учестуваа заедно џудисти од три прилепски клубови: Сеишин, Санкаку и Прилеп, …

Во Прилеп одбележан Денот на револуционерната борба, 23 Октомври

Со положување на цевќе пред спомениците на Ѓорче Петров и Пере Тошев, делегација од Општина Прилеп предводена од актуелниот градоначалник на Прилеп, Илија Јованоски, претставници на политички партии, новоизбраниот градоначалник, Борче…

23 Октомври- Денот на македонската револиционерна борба.

Денес  Македонија го  празнува 23 Октомври- Денот на македонската револиционерна борба. Празникот се празнува од 2007 година кога бил донесен и изгласан новиот закон за државни празници. Денот е неработен. Празникот се празнува по…

Уште 2 месеца он-лајн настава за учениците од Гимназијата

Во гимназијата „Мирче Ацев“ Прилеп, уште 2 месеца продолжува наставата од далечина поради обемните градежни активности со реконструкцијата на училиштето. "Во училишниот објект, нема услови за реализација на наставата. Со привршувањето на…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе