ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Годишни архиви

2023

Општина Прилеп: инвестирани над 50 милиони денари во сите основни и средни училишта за 2 години

„Во првите две години од нашиот мандат како Локална самоуправа од Буџетот на Општина Прилеп одвоивме над 50 милиони денари за инвестициии во сите основни и средни училишта во општина Прилеп со цел да ги подобриме условите за работа во сите…

Во долненско со пожарот се справува противпожарен авион

Пожар во атарот на с. Гострижни во Општина Долнени, гори висока сува трева, нискостеблеста деградирана шума и појас со висока дабова и габерова шума. На терен се противпожарни екипи од ЈП „Национални шуми“ и ТППЕ Прилеп, а и дел од…

Денеска без струја повеќе села и населби во прилепско, манастирот Трескавец, рудникот Сивец…

ЕВН Македонија, известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 27.09.2023 година, без напојување со електрична енергија ќе останат: Од 09:30 до 14:30 часот, корисниците од селата Лажани, Дебреште, Житоше,…

УТРЕ Е КРСТОВДЕН, ТЕЖОК ПРАЗНИК И СТРОГ ПОСТ – ВЕЧЕРВА ЗАМИСЛЕТЕ ЖЕЛБА

Воздвижение на Чесниот Крст Крстовден кој во народните верувања се нарекува Крстовден е значаен христијански празник од есенскиот циклус, еден од 12-те големи празници, којшто е непроменлив празник и секогаш се паѓа на 14 септември, односно…

Музичкиот караван „Македонијо во срце те носиме” гостува во Прилеп

Караванот „Македонијо во срце те носиме” утре, среда (27 септември) ќе гостува во Прилеп. Концертот е со почеток во 20 часот, а ќе се одржи на плоштадот „Методија Андонов – Ченто”. Учествуваат плејада на естрадни уметници, музички ѕвезди од…

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе одржи отворени средби во Прилеп

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) организира отворени средби со граѓаните, сo претставници на граѓанскиот сектор и на локалните институции покрај останатите градови и во Прилеп. Средбата ќе се одржи утре (среда, 27…

Прилепски пензионери спречени да патуваат на заедничка прослава во организација на Здружението на…

Група од 30 тина пензионери денеска биле оневозможени да патуваат на заедничка прослава по повод Меѓународниот ден на пензионерите во месноста Писокал во организација на Здружението на пензионери Прилеп. Тие се обиделе да влезат во…

Поради голем дефект на пумпната станица, Крушево втор ден без вода

Веќе втор ден голем дел од градот Крушево е без вода, по невремето кое што ја зафати општината во неделата. По прекинот во водоснабдувањето во текот на ноќта, прекин на водоснабдувањето ќе има и денеска од 10 часот, па се до 16 часот на…

Прекин на возот на релација Скопје-Битола – од пожарите во битолско-прилепскиот регион…

Сообраќајот на пругата Скопје - Битола – Скопје е во прекин поради тоа што се уништени околу 1000 прагови на повеќе локации од пожарите во битолско-прилепскиот регион. Од Железници на Република Северна Македонија-Инфраструктура…

Можност прилепските ученици бесплано да го изучуваат кинескиот јазик и култура

Дел од прилепски основци и средношколци, како и наставници, оние кои имаат афинитети за изучување на јазици, доброволно , ќе имаат можност да го изучуваат кинескиот јазик, кинеската култура и обичаи.,велат од општина Прилеп кои деновиве…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе