Прилеп
среда, 16 октомври, 2024
Пела Радио

РК Прилеп ја загуби картата за фајнл-фор завршницата во Купот на Македонија

РК Прилеп денеска не успеа да ја искористи картата за фајнл-фор завршницата во Купот на Македонија   Еурофарм Пелистер 2 ,  одигра одличен меч на паркетото во Прилеп и забележа убедлива поведа од +16 гола (22:38).  Со ова Битола на Ф4 ќе има две екипи, претходно се пласира е екипата на Еурофарм Пелистер, заедно со Вардар и Бутел.  Завршницата ќе се игра на 14 и 15 мај.

Екипата на Еурофарм уште во првото полувреме направи солидна разлика и на одмор отиде со +9 (11:20). Второто полувреме само ја потврди победата на  Еурофарм Пелистер,  а ракометарите ја зголемија разликата до +16. Натпреварот беше само формалност и немаше резултатска неизвесност.  Шанса за настап добија сите ракометари од клупата на двете екипи

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Ненад Белистојаноски со девет и Емилијан Ѓорговски со седум погодоци, додека кај Прилеп  во листата на најдобари стрелеци се запиша Давор Шокоски со шест гола.

Би можело да ве интересира

Прилепското друштво од Сиднеј со уште една донација во спортот

ДВА ГОЛА, ЧЕТИРИ СТАТИВИ И ЦРВЕН КАРТОН ВО ПРИЛЕП-ПРЕД 2000 ГЛЕДАЧИ, БИТКА КАКО ЗА ПЕХАР