ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Изложба на делата создадени во Ликовната колонија Дрен 2021

541

На трети ноември, в среда од 12.00 ч., а по повод Денот на ослободувањето на Прилеп, во Ликовната галерија на Центарот за култура Марко Цепенков ќе биде отворена изложбата на дела создадени на годинашната Ликовна колонија Дрен 2021. Ќе бидат изложени над 20 дела создадени од сликарите Мирослав Живковиќ  и Снежана Малетин од Србија, нашите уметници Мирјана Крстева Масети,  Александра ПетковаЏианели, Буба М. Солак, Драган Најденовски, Новица Трајковски, Тони Чатлески,  Стефан Малбашиќ и скулпторiите Слободан Милошески и Марјан Стојаноски. Досега на колонијата, во изминатите 13 години, се создадени околу 350 дела кои се во трајно наследство на Центарот и на државата. Ликовната колонија се одржува со финансиска поддршка на Министерството за култура.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе