ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Македонската репезентација во спортко моделарство на Европско првенство во Р.Унгарија

630

Од денеска, 23-ти јули до 28 Јули, во Сентеш, Република Унгарија  ќе се одржи  Европското Првенство во спортско моделарство, во категорија на воздухопловни модели за слободен лет, во Организација на ФАИ ( Меѓународна воздухопловна спортска федерација и Унгарската Воздухопловна Федерација

Натпреварите ќе се реализираат во три категории : Ф1А (едрилици), Ф1Б  гумењаци (воздухопловни  модели  со погон на гумен мотор) и Ф1Ц (воздухопловни модели со погон на клипен мотор)

На првенството ќе земат учество репрезентации од 32 европски држави ,со вкупно 199 натпреварувачи.На европското првенство во две категории ќе учествува и репрезентацијата на Македонија

Во Ф1А  (едрилици) ќе учестуваат: Небојша Стошиќ  од Аеро Клуб „Витачево“ Кавадарци, Петар Илиевски од Аеро Клуб „Мирко Тодоровски“ Битола и Зоран Велкоски од Воздухопловниот Клуб „Фил Феникс“ од Прилеп

Во Ф1Б  Гумењаци за македонската репезентација ќе настапат Анастас Божинов  , Митко Цветановски и Александар Цветановски Јуниор ,сите членови на  Аеро Клуб „Охрид“ од Охрид

Селектор ,Здравко Тодороски,  вели дека е престиж  да се учествува на врвни меѓународни воздухопловни манифестации,затоа што Европа е основоположник, центар и предводник на развојот на сите воздухопловни спортови, па и на спортското моделарство во сите негови дисциплини. Тоа беше основниот мотив Воздухопловната Федерација и Селектрот да вложат напор, да биде продолжен континуитетот и Македонија да биде присутна и на ова првенството.

Обезбедувањето  на предусловите за учество на репрезентацијата долго се подготвуваа, како и нејзините членови.  Од пресудно значење е поддршката добиена од Македонски Олимписки Комитет, Македонска Навигација и Агенцијата за Млади и Спорт.  За жал, овој пат во репрезентацијата поради здравствени проблеми нема да бидат двајцата врвни спортисти Климент Масин Аеро Клуб „Охрид“ и Гоце Јосифовски од Аеро Клуб „Витачево“ Кавадарци, како и државниот првак во Ф1А Давид Најдоски,член на Аеро Клуб Прилеп, кој се  наоѓа на работа во странство.   Но, и овој состав на репрезентацијата е искусен и  составен, исто така,  од спортисти кои биле државни прваци и освојувачи на трофеи од светските купови. Во оваа прилика репрезентативците ќе можат да реализираат непосредни контакти со најдобрите европски спортисти и да се натпреваруваат со нив – изјави селекторот Здраво Тодороски, за Радио Пела.

Во состав на македонската реперзентација се и двајца помошници, Марјан Димов од Аеро Клуб „Витачево“ Кавадарци и Насте Здравески  од Аеро Клуб „Мирко Тодоровски“ Битола кои ќе му помагаат на  селкторот Здравко Тодороски,со цел македонската реперзентација да се закти со неколу трофеи од ова Европско првенство

 

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: