ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Невреме се приближува – можни се излевања на каналите

706

Од денеска попладне земјава е под влијание на серија влажни бранови .Во Прилеп, Кирвогаштани, Крушево и Долнени врне дожд. Врнежи, појава на град, грмежи и силен ветар, големо невреме најавуваат синоптичарите кои очекуваат врнежи од 50 литри на метар квадратен, а во крајните западни и југоисточни делови( Пелагонискиот регион)  утре врнежите ќе бидат пообилни. Утре се очекуваат во Пелагонија силно невреме со грмотевици на неколку наврати и темепратура до 14 степени.

Од Управата за Хидрометролошки завод велат дека невремето ќе донесе за неколку степени постудено време, а температурите ќе се движат од од 14 до 22 степени.

Најавата за невремето ги мобилизира и инситуциите кои прземаат соодветни мерки и активности, Дирекцијата за заштита и спасување одржа вонреден работен состанок, оттаму посочија дека будно ја следат состојбата со зголемена мобилност.

По интензивните врнежи, кои следуваат во наредните работни денови, синоптичарите најавуваат стабилаизција на времето и сончеви денови од сабота кога се очекува и покачување на температурите.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе