ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Обновување на дрворедот покрај градската реката

561

Оштетениот, искорнат и униште дрворед на потегот од мостот кај ОУ ,,Кочо Рацин,, до мостот Табана, денеска беше обновуван од ЈКП „Комунаалец„задилжено за зелен, чист и убав  Прилеп .

Денеска започна активноста за  засадува дрвја од видот бела бреза, со цел хортикултурно да се обнови овој простор, кој намерно или случајно, беше оштетен, (дрвата отстрануванувани ,сечени или кршени),  без речиси, ниту едно дрво на овој потег.

Од ЈКП Комуналец велат дека новозасадените дрвја ќе бидат заштитени,а ќесе применува и казнета политка за оние кои  ќе ги кршат и уништуваат

Ова од проста прчина ,што локалната самоуправа заедно со ЈКП,, Комуналец,, – Прилеп, се согласија да  водат посебна грижа за обновување на зеленилото во сите населби, и правилно и навремено одржување на постојните тротоарски и парковски дрвја, со нивно редовно кастрење и полевање.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе