ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Офарбана новата табла пред споменикот на Александар Македонски

766

Само пред два дена поставената табла, на споменикот на Александар Македонски денеска доби нов лик. Таблата беше офарбана и испишана со слогани за Македонија, но и исцртана со непристојни цртежи. На неа не може да се прочита текстот дека станува збор за „историска фигура која припаѓа на античката хеленистича историја и цивилизација и на светското културно и историско наследство„

На социјални мрежи овој чин различно се коментира

Инаку, само пред два дена пред споменикот на Александар Македонски беше поставена (нова, поголема) табла (бидејќи предходната беше искршена) на,покрај македонски, текстот беше испишан и на англикси јазик ,во кое стоеш:

„Во чест на Александар Велики историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и цивилизација и на светското културно  и историско наследство“.

Обајснувањето за поставувањето на новите метални плочи пред спомениците во Скопје, Битола, Прилеп се дел од обврската на државата, преземена со Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе