ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепската шивачка од најлонски кеси неуморно шие капи за медицинските лица

2.404

Македонка Ристеска, професионален шивач, со самостоен шивачки дуќан, неуморно, сама шие,  заштитни капи и калоши, („штитници“  за обувки), од најлонски кеси,  за еднократна употреба,  за медицинските лица.  Шие по 300/400 парчиња на ден,  а работата ја започнала пред две недела.

Најпрвин, набавила сама најлонски кеси, се приклучила кон социјалната група за помош на медицинскиот персонал и во недостиг на работа, ( шиење фустани, здолништа итн поради вирустот) , и , со мислата „подобро џабе работи, џабе не седи“,  таа одлучила својот шивачи салон да го пренамени за потребите на лекарите и медицинските сестри.

Тоа се обични најлонски кеси кои се продаваат во маркет . Својата изработка им ја понудила на здравствените работници, најпрво во ЈУ Здравствениот дом – Прилеп, а потоа побарувањата се зголемиле и за потребите на Општата Болница „Борка Талески“ – Прилеп.

“Снема работа, но сакав да бидам активна . Цели месец размислував како да бидам корисна и се вклучив во социјална мрежа за донација ,  каде ја понудив мојата работа без профит. Прашав кај медицинските лица и рекоа дека од најлон заштитата, може да послужи за една употреба. И, така почнав. Купив најлон кеси, копчарот ми даде бесплатнен конец- ластик  и направив неколку заштитини капи и им ги понудив на ЈЗУ Здравствен дом – Прилеп“-  раскаживува за Радио Пела, Ристеска

При недостиг на најлон кеси , така побарала помош од донатори. Но, не наишла на разбирање кај дел од прилепчани.

 

За нејзината иницијатива дознала госпоѓа од Охрид, која имала фабрика за производство на најлон кеси и таа деновиве и донирала над 10.000 парчина најлонски кеси. Сега Македонка неуморно шие за сите здравствени работници. Салонот е полн со најлонски кеси, кои се селектирани уредно, по боја , за секоје болничко одделение ,одделно.

Таа апелира и ги поттикнува сите оние кои имаат дома машини за шиење да ја преземат нејзината идеја и да почнат креативно да придонесуваат во изработка на најбараниот матерјал, медицинска заштита.

“Кој има дома машина за шиење, кој е слободне, нека дојди , јас сега ќе му дадам најлони, ќе му дадам и конец,  ќе им ја покажам техниката на работа и задно да придонесуваме во изработката на што повеќе заштитни средства за една употреба за  здравствените работници. Но, овие заштитни капи и калошки можат да послужат и за медицинските лица од здравствените амбуланти, за заштита на продавачите во маркетите, на аптекари итн. Докторите од инфективното одделение од Прилеп се презадоволни и велат дека им требаат многу,  бидејќи се за една употреба, како, заштитните капи, така, и калошите за на нозе, ,и се фрлаат. Затоа е потребно да се  вклучат повеќе луѓе во нивна изработка. Во моментов се вклучени мои две пријателки, но потребно е турбо да се изработуваат. Затоа, добредојдени се сите кои сакаат да работат. Треба да бидиме корисни,  да ги заштитиме нашите здравствени работници“ – потенцира, Ристеска со насмевка и надеж дека и други занаетчии ќе се вклучат во нејзината иницијатива.

Сега, Македонка Ристеска вели е исполнета ,бидјеќи помага, и е сеќна што дава свој придонес во заштитата на лицата кои денес се на првата борбена линија во борбата против пандемијата , и најдефицитарни  – медицинските работници!

Целиот разговор мож да го погледнете и на нашата facebook страна: https://www.facebook.com/radiopela/ #SediDomaSoRadioPela емисија емитувана од 06.04 2020 година

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: