ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Селото Пресил очекува канализација

637

Ќе се гради канализација во населено место Пресил, Општина Крушево, со  средства од Европска инвестициона банка,.  Советот на општина Крушево донесе одлука за аплицирање до Министерството за транспорт и врски, за проект „Водоснабдување и одведување на отпадни води“, и очекува дека наскоро Општинта ќе добие средства за ова активност.

„Основниот проект за Пресил е готов и веднаш ќе аплицираме за средства до Министерството за транспорт и врски. Очекуваме да добиеме средства и веднаш да почнеме да работиме на каналзиацијата во Пресил, а во иднина да продолжиме со имплементација на вакви и слични проекти и во другите населени места, со поддршка на централната власт“,  изјави градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски.

Во Општина Крушево во тек е изградба на фекална канализација во с. Норово, а општината има предвидено проекти за канализации за уште во 8 населени места.

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе