ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Спас на дете во бунар – симулативна вежба на прилепските пожарникари

354

Сценарито од вежбата, што денеска ја изведе прилепската против пожарна единица (ТППЕ-Прилеп)  во селото Галичани е реално, зашто вакви несреќи се случуваа од 20 до 30 пати годишно, каде први интервенираат пожарникарите.

Тие наведуваа дека  ТППЕ има човечки капацитети за вакви интервенции, но она што недостига е соодветна опрема. Пожарникарите велат дека постојат три комлети за вакви интервенции, но, тие ниту одговаарат на времето, а уште помалку на потребите ,бидјќи и трите комплети за оваа намена се стари не се атестирани и се не функционални. Се користат само за вежби и тоа со мали ризици,велат тие.

Токму оваа вежба покажа дека неопходен е сериозна финансиска подршка  од централната, но и од лаклните власти за а набавка на соодветна опрема која ќе биде функционална ,какао за гасење на пожари така и за спасување на човечки животи.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе