ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

СТРЕЛАШТВО ВО ПРИЛЕП СЕ ГАЃА ПОДОБРО ОТКОЛКУ НА ОЛИМПИЈАДА

1.364

Високи резултати се постигнати на традиционалниот турнир во гаѓање со воздушно оружје „11 Октомври – Опен Македонија“, организиран од клубот Херој Прилеп. Во дисциплината воздушен пиштол, апсолутна категорија, најдобар е олимпиецот Борјан Бранковски (Стрелец, Скопје) со 574 погодени круга. Тоа е за 1 круг подобар резултат отколку на Олимпијадата во Токио, каде Бранковски погоди 573. Новото постигнување важи за нов државен сениорски рекорд.

На 2. и 3. место на турнирот се две дами, Вероника Велковска (Стрелец, Скопје) и Маја Чешелкоска (Херој Прилеп) со по ист број кругови – 536. Во дисциплината воздушна пушка, апсолутна категорија, одлучувачка беше десетина од круг. Најдобрата, Анастасија Мојсовска (Стрелец, Скопје) е со 618,1 круг, а вториот Мартин Ангелески (Херој Прилеп) со 618 круга. Првиот е нов државен рекорд кај сениорките, вториот нов државен рекорд кај сениорите. Третопласирана е Ирина Јовановска (Херој Прилеп) со 612,8 круга. На турнирот учествуваа 25 стрелци од 7 македонски клуба.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе