ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Велигденска инспирација –  јачеста креација!

1.212

Се ближи еден од најголемите и најзначајни христијански празници, Велигден, а бојадисувањето на јајцето  симол кој го одбележува овој празник,e вековна традиција.  Оваа година, можеби нема домовите да бидат посетувани од убаво облечени дечиња со плетeни корпиња во рака , за да им подариме велигденско јајца , но, тоа не значи дека велигденската традиција нема да се одржува и веропочитувањето и вапцувањето на велигденските јајца ќе изостане во христијанските домови.

Но, овие моменти, кога седејќи дома, времето го имаме на своја страна, можеби велигденските јајца, наместо со готови украси, купени од маркет, да ги изработите лично, со свои идеи и со своја кративна замисла, со најразлични детали кои ги имаме дома, или да се послужиме со идеи кои ги има безброј на интернет.

 

Зошто не целото семејство не би се вклучило во изработката на велигденските јајца, за оваа година тие  да бидат украси во дом или да ги чуваме како украси , кога по оваа корона ситауција би ги подaриле и би израдувале негому и би ги подариле.

 

Но, доколку Ви недостасуваат идеи за изработка, еве, што нашите креативци ни испратија! Нашата сограѓанка, младата , Стефани Брдар секогaш Не инспирира и помага со своите идеи за да дејствуваме и креираме , седејќи дома!

Ако ви се допаднаа , дејствувајте, играјте со украсувањето ,пуштете ја вашата фантазаија,ослободете ја вашата уметничка душа, додајте емоции и уживајте во велигденските празници кои ни престојат и кои се огромна радост ги очекуваме како христијани!

(Вашите креативни идеи, најразслични,
испрајќајте ни ги во порака на facebook страната  Radio Pela 96,8 FM
или на mail: [email protected]
и, останте креативи и  позитивни !)

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе