ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

За многу години Свети Никола, заштитникот на патниците, децата и сиромашните

747

Свети Никола, (Свети Николај Чудотворец) градската слава и патронот, заштитник на Прилеп е еден од најпочитуваните светци, а го слават и католиците, но и дел од муслиманите, особено во Турција.
На овој ден именден празнуваат: Никола, Нино, Николина, Коле…
Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа што како за време на животот така и по смртта ги помагал сиромасите, ги заштитувал затворениците и неправедно осудените, ги откупувал робовите и ги пуштал на слобода.
На овој ден сите бродови каде и да се наоѓале ги спуштале сидрата и до следниот ден одморале, оддавајќи му почит на тој начин на овој светец. Во очи на празникот често бродовите застанувале додека морнарите да му се помолат на светителот и потоа продолжувале.
На овој ден според традицијата никако не треба да перете алишта, да се чисти куќата и да се прават било какви домашни работи.
Бидејќи во тек е божикниот пост, на овој ден не се јаде мрсна храна.
Во некои краеви се одржал обичајот да им се подаруваат подароци на децата бидејќи Свети Никола е нивен заштитник. Затоа, израдувајте ги денеска децата со некаков ситен подарок. Тие ќе бидат среќни, а вам ќе ви биде убаво, како што наложува народната традиција.
Старите исто такка верувале дека доколку славата не се прослави правилно, според традицијата и обичаите, може да навлечете грев на куќата и на домашните.
За многу години нека е празникот Свети Никола!

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе